Wypożyczalnia nart zjazdowych, biegowych, snowboardów i serwis narciarski

Metmar-narty.pl 


 


 


 

Wybieramy narty dla początkującego

Wybranie nart dla osoby początkującej tylko z pozoru może wydawać się bardzo trudny. Co prawda ilość dostępnych modeli zawrócić w głowie nawet osobom, które od wielu lat jeżdżą po stoku. Niemniej jednak wystarczy pamiętać tylko o kilku podstawowych faktach. 

Budowa nart

Różnice pomiędzy modelami nart mogą być naprawdę spore. Poniżej opiszemy kilka kategorii, ażeby ułatwić wybór osobom początkującym. Będą to długość, kształt, twardość i sztywność poprzeczna. Bardzo istotny jest również materiał, z którego wykonano narty. Warto mieć na uwadze, że pomimo dużego postępu, najbardziej nowoczesne modele nadal mają drewniany rdzeń i buduje się je w starej technologii nazywanej sandwich, czyli po prostu kanapka. Polega ona na układaniu warstw materiałów na sobie. 

Długość

Im narty będą krótsze, tym łatwiej będzie się nimi skręcało. Z drugiej jednak strony dłuższe będą szybsze, stabilniejsze i lepiej zachowają się przy dużych prędkościach. Niemniej jednak trzeba pamiętać również o tym, że narty o tej samej długości mogą się różnić pomiędzy sobą. 

Budowa

Współcześnie produkowane narty są szersze na końcach, a węższe w miejscu, gdzie wpinamy buta. Dzięki temu narty same wycinają łuk na śniegu. W zależności od szerokości, narta będzie wykazywać określony promień skrętu. W modelach rekreacyjnych powinno zaczynać się od 10 (bardzo skrętne narty), a kończy na 20 metrach. Im promień będzie większy, tym szersze luki będzie można wykonywać. 

Twardość 

Im narty będą twardsze, tym bardziej dynamiczne. Lepiej będą oddawały siłę wkładaną w skręt, pozwolą na szybszą, jak i stabilniejszą jazdę. Niemniej jednak dużo trudniej się na nich skręca. Gdy osoba początkująca wybierze nazbyt sztywne narty, na stoku stanie się ich niewolnikiem. Każdy producent ma swoje własne oznaczenia, które opisują twardość nart. Osobom niewtajemniczonym pozostaje wyłącznie lektura opisów konkretnych modeli. Jeżeli w ich przeznaczeniu będzie napisane ,,dla narciarzy początkujących", to możemy być niemalże pewni, że wybrany model jest wystarczająco miękki. Na takim modelu łatwo stawiać swoje pierwsze kroki, jednakże nie będzie on dobrze się sprawował u ponadprzeciętnie ciężkich narciarzy, albo przy dużych prędkościach. 

Sztywność poprzeczna 

Jedna z bardziej tajemniczych charakterystyk nart. Jeżeli brakuje tej sztywności na stoku, gdy jedziemy wychylenia w skręcie, pomimo bardzo dobrze zaostrzonych krawędzi, narty będą się zsuwały. Problem w tym przypadku nie będzie leżał po stronie naszej techniki. Jest to raczej znak, że już wysrośliśmy ze swoich nart. Umiejętnościami, wzrostem, czy wagą. Chodzi o to, jak tyły i dzioby nart odginają się w poprzek względem ich środka. Duża sztywność poprzeczna jest trudna do uzyskania, dzięki czemu narty sztywniejsze w poprzek muszą być droższe. Dla narciarzy początkujących wyżej wymieniona cecha nie ma dużego znaczenia, gdyż nie wychylają się oni aż tak bardzo w skręcie. Dla osób zaawansowanych wręcz przeciwnie, dlatego muszą zapłacić więcej za swój model. 

 

Wybieramy narty dla początkującego

04. KONTAKT

Wypożyczalnia nart i snowboardów
w godzinach:

Pn - Pt: 10,00-15,00
Sob: 10,00-13,00
Wiosny Ludów 47
02-495 Warszawa

mail: [email protected]

ZADZWOŃ DO WYPOŻYCZALNI:
607 812 808

ZOBACZ MAPKĘ DOJAZDU

Serwis sprzętu narciarskiego
w godzinach:

Pn - Pt: 8,00-16,00
Sob: 8,00-14,00
Aleja Bzów 28
02-495 Warszawa
mail: [email protected]

ZADZWOŃ DO SERWISU:
517 161 742

Nasza firma znajduje się w dogodnym punkcie na terenie Warszawy Ursus w pobliżu Alej Jerozolimskich.

ZOBACZ MAPKĘ DOJAZDU

* Oprócz sprzętu sportowo-turystycznego wypożyczamy również sprzęt budowlany, elektronarzędzia, sprzęt do pielęgnacji ogrodów, naczynia i sprzęt na imprezy okolicznościowe.

Zachęcamy do odwiedzenia strony: www.metmar.waw.pl
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego Warszawa
Serwis elektronarzędzi Warszawa
Wypożyczalnia bagażników dachowych Warszawa

Realizacja: Nowoczesnastrona.pl, Blog, uniter.pro